Procestujte s námi krásy karlovarského kraje

Leden 2014

Další zajímavé místo, které jsme navštívili a o kterém jsme se tu kvůli časovému presu málem nezmínili, se nachází v Ostrově a nazývá se Posvátný okrsek (díky tomu, že je to vlastně komplex kaplí a kostela).

Ač toto místo možná působí trochu nenápadně (naproti němu spíše vizuálně upoutává park s knihovnou), tak po bližším rozebrání jednotlivých památek vás přeci jen dokáže nadchnout. Pojďme si je tedy přiblížit:

1) Einsiedelnská kaple
Tato kaple, která ční na vrcholku 300 let starých schodů, vás z celého okrsku zaujme zcela jistě první nejen svou polohou, ale také svou červenou barvou. Je kopií kaple z města Einsiedeln ve Švýcarsku, ale v nynější době je unikátní tím, že si na rozdíl od švýcarského originálu zachovala právě červenou barvu. Šlo o to, že kaple ve Švýcarsku byla vytvořena z červeného mramoru, v Čechách podle ní byla zhotovena tato replika a až v pozdějších letech byla švýcarská kaple předělána a její červený mramor byl nahrazen mramorem šedivým, zatímco kaple v Čechách už na tuto změnu nereagovala a zůstala červená.

Kaple měla být postavena na žádost markraběnky bádenské proto, že na cestě do té původní v Einsiedelnu začal její syn poprvé mluvit (předtím byl němý). Takže by měla být vlastně takovým děkovným mementem. Pověsti však přidávají tomuto gestu i trochu temnější nádech, a sice takový, že stavitel měl rudou kapličku postavit za pomoci ďábla, který pak když ho stavitel přechytračil, zanechal ze vzteku na stěně kaple svůj otisk.

Pocity v této malé kapličce jsem měla také spíše negativnější, i když ne nějak silně. Možná jen na člověka v této budově padá ta sytost rudé barvy a poměrně skromný prostor. Modlou v této kapli je černá madona se specificky provedenou aurou ve formě zlatých blesků, mezi kterými jsou rozmístěny obličeje andílků. Vnitřní interiér kaple je takto chudý proto, že jeden čas sloužila jako vojenský sklad a leccos se rozkradlo nebo rozbilo. Proto u této budovy možná více vzhledově vzhled (budova je zdobena sochami a reliéfy panny Marie) než její interiér.

2) Kaple sv. Floriána
Toto je už prostorově mnohem rozměrnější budova. Opět měla být postavena jako poděkování, tentokrát nynějšímu patronu hasičů, sv. Floriánovi za to, že nechal shořet jenom zámek a ne tehdejší město. I když opět má toto hezké gesto jakýsi háček. Strop této kaple je vyzdoben sice krásnou malbou, ale tato malba je na biblické téma vraždění neviňátek. Působí to poměrně morbidně a zcela jistě si začnete pokládat otázku, proč je tam zrovna tento motiv. Já to bohužel zatím nevím, průvodkyně to více nerozebírala, ale dle mého názoru to může být např. jako připodobnění neštěstí, které by nastalo, kdyby se požár rozšířil i do města. Postupně však tento motiv s touto kaplí srůstal mnohem více, a sice proto, že nyní má kaple za úkol připomínat všechny křivdy, které se stali lidem v důsledku režimu nebo rasové nenávisti. Takže je to vlastně celé takový motiv smutku.

Důsledky všech těchto křivd jsou rozebrány a vysvětleny průvodcem (možná až příliš jednotvárně, v polovině výkladu si budete muset v duchu připomenout, že na tato témata máte přeci jen i vlastní názor) a jste seznámeni už s trochu zajímavějším životním příběhem Jaroslava Šlezingra a můžete si prohlédnout náboženské reliéfy křížové cesty, které vytvořil. Mně se nejvíc líbil reliéf pátý, který vysvětluje, že když se v životě cítíte už na dně, pán bůh, nebo chcete-li osud, vám sešle nějakou spřízněnou duši, aby vám s vašimi nesnázemi pomohla. Cituji:

V.

Nezoufej
ani v největší beznaději
a když se ti zdá
žes vyčerpán
a sám, opuštěn,
Bůh nedá ti zemřít
v půli cesty.
Ve chvíli nejtěžší
pošle ti přítele,
aby tě potěšil,
pomohl donést
tvůj kříž,
aby ti ulehčil
břemeno těžké,
bys snáze došel sám
k vykoupení.

3) Kostel Zvěstování Panny Marie
Tento kostel je opět interiérově chudší ze stejných důvodů, jako Einsiedelnská kaple. Při pohledu na zničený oltář vás nejspíš trochu zamrazí. Je to připomínka toho, jak snadno člověk dokáže zruinovat cenná historická díla. Potěšit se zde však můžete malou výstavou porcelánu a nesčetnými moderními betlémy. Dále můžete spatřit i několik dalších památek, např. sochy a asi nejzajímavější objekt v tomto kostele, pohřební (smuteční) obraz jednoho z tamních šlechticů. Podle mého citu pro umění je unikátní svými kontrasty – temnou černou barvou se probojovává kupředu sestava bílých svící a mužův stejně bledý obličej. Jen málokterý obraz vás dokáže upoutat tak, že strávíte několik minut jeho pozorováním a přemýšlením o něm.

Závěrem:
Ze všech informací jsem se zde snažila vypíchnout hlavně zajímavosti a své pocity, protože na níže uvedených odkazech jsou jednotlivá historická fakta rozepsána velmi detailně. Návštěva Posvátného okrsku může být zajímavým zpestřením všedního dne, avšak kvůli časové nenáročnosti na jeho prohlídku je nakonec mnohem lepší spojit si tento výlet ještě např. i s procházkou v blízkém parku.

Odkazy a zdroje:
Informace o stavbách:
http://www.dk-ostrov.cz/klaster/stavby.htm

Křížová cesta Jaroslava Šlezingera:
http://www.dk-ostrov.cz/historickyostrov/krizovac.htm

Ceník vstupného, otvírací doba a další informace:
http://www.dk-ostrov.cz/klaster/

P. S. : Hodláme se sem opět vrátit i s foťákem v ruce :)

Karolína Pokorna

Milovnice výletů, mystiky a přírody. V oblibě má i knihy, sebevzdělávání a svého přítele :-).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− čtyři = 3

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>